Obecnie w okulistyce powszechnie stosowanych jest wiele metod diagnostycznych chorób oczu oraz wad refrakcji wzroku. Bardzo duże znaczenie ma też autorefraktometria, czyli komputerowe badania wzroku, które umożliwiają lekarzom szybkie wykrycie wad refrakcji i rozpoczęcie dobierania odpowiedniej mocy korekcji wzroku. W dzisiejszym wpisie na blogu Poland Optical dokładniej przyglądamy się autorefraktometrii i tłumaczymy, dlaczego można ją zaliczyć do podstawowych badań współczesnej okulistyki.
Najczęstsze wskazania do autorefraktometrii
Komputerowe badanie wzroku przeprowadzane jest praktycznie w trakcie każdej wizyty kontrolnej w gabinecie okulistycznym. Fakt, iż badania to jest proste, szybkie do wykonania i całkowicie bezinwazyjne sprawia, że okuliści zazwyczaj właśnie od niego rozpoczynają badanie wzroku u pacjenta. Szczególnymi wskazaniami do przeprowadzenia badania z użyciem autorefraktometru są:
- niewyraźne widzenie u pacjenta, czyli subiektywne zaburzenia ostrości wzroku,
- okresowa ocena ostrości wzroku u osób, u których jest już stosowana korekcja wzroku,
- często mrużenie oczu,
- diagnostyka zmian chorobowych oka, które przebiegają wraz z wadą refrakcji,
- diagnostyka częstych bólów głowy,
- przewlekłe zapalenia brzegów powiek.
Czy na podstawie wyników komputerowego badania wzroku można dobrać moc korekcji?
Komputerowe badanie wzroku jest dużą pomocą przy dobieraniu odpowiedniej mocy korekcji wady wzroku u pacjenta, nie jest jednak do tego wystarczające. Autorefraktometria jest bowiem badaniem obiektywnym, bez czynnego udziału pacjenta. Na podstawie otrzymanych wyników okulista jest w stanie określić, jak duża jest powstałą u pacjenta wada wzroku, ale nie może dobrać odpowiedniej mocy korekcji, ponieważ nie wie, jak pacjent będzie się z nią czuł, czy naprawdę wszystko będzie dobrze widział i czy w trakcie jej stosowania nie będą u niego powstawały np. bóle głowy.
Na czym polega komputerowe badanie wzroku?
Pacjent w trakcie komputerowego badania wzroku przebywa w pozycji siedzącej z głową skierowaną do urządzenia. Jego broda i czoło są oparte na podpórkach urządzenia, dzięki czemu w trakcie badania nie wykonuje żadnych nerwowych ruchów. W trakcie badania autorefraktometrem pacjent cały czas wpatruje się w ekran urządzenia, na którym w oddali pojawia się punkt. Urządzenie wpuszcza do jego oka wiązkę promieni podczerwonych i bada odbijające się od siatkówki refleksy. W wyniku analizy uzyskanych danych urządzenie daje lekarzowi informacje na temat wykrytej wady refrakcji.